Det skriver NRK i en pressemelding.
Bygget får et areal på 53 500 kvadratmeter og skal etter planen være klart til overtakelse i desember 2029.
I april 2025 inngikk NRK kontrakt med HENT AS som totalentreprenør for prosjektet. Siden da har partene samarbeidet om å planlegge og videreutvikle det nye hovedkontoret.
Med styrets byggevedtak på plass kan NRK inngå en gjennomføringsavtale for selve byggingen. Entreprisekostnaden er satt til ca. 2,8 milliarder kroner.
– Dette er en viktig og langsiktig beslutning for NRK. Styret har brukt god tid på å vurdere prosjektet, med særlig vekt på økonomi, risiko og behovet for et moderne og fremtidsrettet hovedkontor. Vi er opptatt av at NRK skal få gode og funksjonelle løsninger innenfor ansvarlige økonomiske rammer. Etter en grundig prosess mener styret at prosjektet har et solid beslutningsgrunnlag. Nå gleder vi oss til å se planene bli til virkelighet, og ikke minst til den dagen NRK kan ta i bruk sitt nye hovedkontor, sier styreleder i NRK, Jan Erik Kjerpeseth, i pressemeldingen.
Det er Nordic Office of Architecture med Arup Architecture og Rodeo Arkitekter som har tegnet bygget, etter en omstridt arkitektkonkurranse, der Link arkitektur gikk rettens vei for å få tildelingen stoppet.
Av Redaksjonen