Lørdag 26. april kan du fritt vandre rundt i de ulike verkstedene ved Bygghytta ved Nidarosdomen og slå av en prat med steinhuggere, gipsmakere, smeder, murere, snekkere og blyglasshåndverkere, og lære mer om hvordan de jobber med restaurering av Nidarosdomen.
– Kunnskap om tradisjonshåndverk og tradisjonelle metoder er av avgjørende betydning for at vi skal lykkes med å ta vare på våre verneverdige bygninger i stein, sier leder for Bygghytta, Rune Langås, i en pressemelding.
Langås har merket seg at mange har et sterkt eierforhold til Nidarosdomen, og at mange er nysgjerrige på hvordan håndverkerne tar vare på katedralen på en god måte. Bygghytta har dessuten opplevd stort og økende engasjement rundt prosjektet med nye dører for Vestfronten.
– Nå er vi inne i planleggingsfasen av dørene, og dette vil smedene og snekkerne i Bygghytta fortelle mer om på åpen dag, sier Langås.
Det blir også mulig å teste ut sine egne ferdigheter i enkelte av fagene.
Bygghytta ved Nidarosdomen er en av 18 europeiske bygghytter som i 2020 fikk plass på UNESCO’s liste over immateriell kulturarv. Nidaros Domkirkes Restaureringsarbeider er den eldste bygghytta i Norden. Den ble opprettet i 1869 for å gjenoppbygge Nidarosdomen som delvis lå i ruiner etter flere branner og århundrer med dårlig vedlikehold. I dag er Bygghytta ved Nidarosdomen en avdeling i Nidaros Domkirkes Restaureringsarbeider.
Åpen dag i Bygghytta går av stabelen lørdag 26. april, fra kl. 11-15, i Bygghyttas verksteder i Bispegata 11 på Kalvskinnet i Trondheim. Inngang er gratis.
Av Redaksjonen